Zarządzając powierzchniami magazynowymi w przedsiębiorstwie, warto byś zadał sobie pytanie, jak możesz obniżyć koszty operacyjne magazynów. Może okazać się, że działania, jakie podejmiesz, wpłyną znacząco na Twoje wyniki finansowe, a ich efekty przerosną oczekiwania. Działania ukierunkowane na wdrażanie nowości, poszukiwanie nowych kierunków zbytu, klientów są ważne w każdym przedsiębiorstwie. Jednak by móc dysponować lepszymi zasobami niż konkurencja, warto czasem zoptymalizować procesy, jakie zachodzą w Twoim przedsiębiorstwie.

Wykorzystywanie nowoczesnych technologii

Wdrożenie w przedsiębiorstwie nowoczesnego systemu informatycznego, który zapewnia szybki dostęp do danych, ich przetworzenie i równie szybką reakcję to właściwie konieczność w szczególności firm z branży e-commerce. Tego typu systemy stają się coraz bardziej popularne, wiele przedsiębiorstw już na nich pracuje, być może korzysta z niego już Twoja konkurencja. Zatem jeśli nie chcesz pozostać w "ogonie peletonu", rozważ instalację WMS - Warehouse Management System.
System WMS dostarcza dokładnych informacji na temat bieżącego stanu magazynu. Pozwala monitorować dane historyczne, których analiza i prowadzenie symulacji pozwoli oszacować optymalne zapotrzebowanie na zatowarowanie. Synergia oprogramowania i mobilnych stacji i urządzeń ułatwia pracę magazynierom, którzy nie są obciążeni koniecznością posiadania wiedzy na temat rozmieszczenia towarów na magazynie. WMS pokieruje ich działaniami krok po kroku. Co więcej, oprogramowanie pomoże w optymalizacji rozmieszczenia towaru i określi najszybsze trasy kompletacji przesyłek. Szeroka baza danych i automatyzacja pozwala utrzymać cały system na bardzo wysokim standardzie nieomylności.

Normalizacja operacji magazynowych

Proces magazynowania, na który składają się fazy: przyjęcia towaru, składowania, kompletacji i wydania towaru można ustandaryzować, przeprowadzając wcześniej jego głęboką analizę. Efektem przeprowadzonej normalizacji ma być maksymalizacja nośności i produktywności pracy jednostki magazynowej, dzięki optymalizacji zasobów ludzkich i technicznych. Warto rozpocząć ten proces od sprzętu i wyposażenia magazynu, systemów serwisowych i bezpieczeństwa, po dostawców pozostałych usług. Ujednolić szkolenie nowych pracowników, ustandaryzuj i zoptymalizuj rozmieszczenie regałów magazynowych i miejsc składowania palet, by zwiększyć wykorzystanie powierzchni i niwelować marnotrawioną przestrzeń.

Powiedzenie "czas to pieniądz" w branży magazynowej jest szczególnie trafne. Normalizacja procesu magazynowania w Twoim przedsiębiorstwie pozwoli przekuć oszczędzony czas optymalizacji na wymierne korzyści finansowe.

Optymalizacja zarządzania magazynem

Niewłaściwe zarządzanie obiektem magazynowym będzie generowało ogromne koszty. Warto dlatego walczyć o obniżenie kosztów w kilku podstawowych aspektach. Zadbaj o bezpieczeństwo obiektu i jego wyposażenia. Prewencja jest DUŻO tańsza od serwisów i napraw. Pamiętaj o przeprowadzaniu okresowych przeglądów regałowych, stosowaniu osłon regałów magazynowych, barierek ochronnych, które pozwolą zapobiec zawaleniu regałów w trakcie kolizji z wózkiem transportowym. W takich nieszczęśliwych wypadkach w tabelkach kosztów magazynowych pojawiają się takie rubryki jak: serwis lub zakup nowych regałów, zniszczenie towaru składowanego na zawalonym regale, przestój całkowity lub częściowy magazynu, ograniczenie powierzchni magazynowej.

Spróbuj obniżyć wysokość faktur za energię elektryczną. Sprawdź, czy możesz przejść na bardziej energooszczędne oświetlenie, pozbądź się zbędnych urządzeń elektrycznych lub zautomatyzuj ich proces wyłączania. Dbaj o jakość wentylatorów, klimatyzatorów.

Sprawdź, czy nie możesz obniżyć faktur za wywóz odpadów. Manipulowanie częstotliwością wywozu, wprowadzenie segregacji, recykling może przynieść oszczędności.

Jak widać aspektów do analizy, możliwości zmian jest bardzo wiele. Nie ma uniwersalnej recepty, która podpowie Ci, na których akurat Twój magazyn powinien się skupić. Pamiętaj jednak lepiej pracować mądrzej niż ciężej. To przynosi efekty.

 

 

źródło:

1. rubiconglobal.com - 3 Ways to Reduce Warehouse Operating Costs Right Now - Drew Brucker