Rozwój handlu e-commerce otwiera przed właścicielami magazynów nowe wyzwania, obowiązki, które jednak odpowiednio wykorzystane, stanowią ogromne szanse realizacji celów biznesowych. Współcześni konsumenci wymagają od sprzedawców internetowych przeprowadzania szybkich transakcji i równie szybkich dostaw zamówionych przez nich towarów. Zarządzający magazynami, presję tą mogą wykorzystać, fakturując sprzedawców w handlu internetowym poprzez organizowanie magazynów kompletacji zamówień i ich wysyłki do klienta końcowego w imieniu sprzedawcy. Na kierownikach magazynów ciąży jednak obowiązek zapewnienia ciągłości wysyłek i prawidłowej realizacji zamówień. W takich warunkach kluczową kwestią jest bezpieczeństwo i pełna funkcjonalność infrastruktury magazynu kompletacji.

Droga kompletacji zamówień

Pracownik, kompletując zamówienie, musi zebrać odpowiednie ilości towaru z różnych jednostek ładunkowych (palet) rozlokowanych na terenie magazynu i połączyć ją w jeden pakunek. Czas trwania kompletacji pojedynczego zamówienia jest jednym z bezpośrednich czynników pozwalającym określić koszty działania obsługi wysyłki. Właściwie wdrożony algorytm optymalizujący komisjonowanie (kompletację), polegający na opracowaniu optymalnej drogi komisjonera, potrzebnej do skompletowania zamówienia, pozwala pozyskać olbrzymie rezerwy czasowe i znacząco obniżyć koszty obsługi danego zamówienia.

Specyfika pracy komisjonera

Od osoby odpowiedzialnej za kompletację zamówienia oczekuje się dużej dokładności, a także sprawnej (szybkiej) jej obsługi. Z takimi warunkami pracy wiąże się pośpiech, który może być przyczyną kolizji wózka (którym porusza się komisjoner) z elementami konstrukcyjnymi regałów. Konsekwencje takiego zderzenia mogą mieć wpływ na wielogodzinne przestoje w pracy tej sekcji magazynu, co ciągnie za sobą ogromne straty finansowe i niezadowolenie klientów.

Odbojnice plastikowe rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb

Najlepszym zabezpieczeniem regałów w tych warunkach, chroniącym regał i przechowywany na nim towar, będą plastikowe odbojnice. Nie zajmują światła korytarza transportowego, gdzie z większą swobodą magazynierzy mogą manewrować wózkami transportowymi, paleciakami. Odbojnice z tworzywa sztucznego skutecznie kompensują siłę uderzeń, która jest w przeważającym stopniu znacznie mniejsza przy transportach kompletacyjnych, przy przewożeniu pełnych palet jednostkowych towaru. Charakteryzuje je bardzo prosty montaż, a także łatwa możliwość demontażu i przeniesienia. Większość przodujących producentów do ich produkcji wykorzystuje materiały podlegające w pełni recyklingowi.

Ochrona transporterów rolkowych

W magazynach automatycznych lub półautomatycznych kompletujących zamówienia, coraz częściej stosowane są transportery rolkowe, znacznie przyspieszające komisjonowanie. Warto zadbać również o ich bezpieczeństwo przez instalację odbojnic i barier ochronnych. Uszkodzony/zniszczony przenośnik rolkowy to bardzo duży wydatek obciążający budżet magazynu, wielokrotnie przewyższający koszty zakupu i montażu osłon, które przez długi okres będą służyć ich ochronie.