Pianki ochronne i profile elastyczne stosujemy, by zabezpieczać wyposażenie, elementy budynków i maszyny wykorzystywane w firmie. Profile to także bardzo ważny element wspierający działania BHP w przedsiębiorstwie. Z jednej strony chronią pracowników przed urazami i uszkodzeniami ciała, z drugiej dzięki jaskrawym barwom ostrzegają przed zagrożeniem. W tym artykule zaprezentujemy jak skutecznie wykorzystać zalety profili elastycznych.

Budowa profilu poliuretanowego

Budowa profilu poliuretanowego - wszystkodomagazynu.plPodstawą profilu elastycznego jest rdzeń z pianki poliuretanowej. Zgodnie ze standardami dotyczącymi ochrony środowiska pianka jest w całości wolna od chlorofluorowęglowodorów (CFC) odpowiedzialnych w znacznym stopniu za niszczenie warstwy ozonowej. Rdzeń profilu jest odporny temperaturowo w zakresie -40 °C do +100°C co odpowiada klasyfikacji ogniowej B2 wg DIN 4102.
Wierzchnia warstwa rdzenia pokryta jest warstwą koloryzującą, najczęściej w barwach żółto-czarnych zgodnych z dyrektywami CE 92/58 dotyczących zaleceń BHP oraz warstwą folii ochronnej. Folia ochronna sprawia, że profil jest odporny na działanie wilgoci, uodparnia go na promieniowanie UV i umożliwia wykorzystywanie profili w zewnętrznych warunkach atmosferycznych.
Profile charakteryzuje łatwość montażu dzięki zastosowaniu w nich warstwy z wytrzymałym i mocnym klejem akrylowym o przyczepności 21 N/25 mm. Część profili nie jest mocowana za pomocą kleju, z reguły ich montaż odbywa się poprzez nasunięcie na ochranianą krawędź.

 

Osłony naroży

Jednym z najpopularniejszych zastosowań profili elastycznych jest ochrona naroży. Profile poliuretanowe przykleja się do wystających krawędzi ścian, filarów, a także nisko położonych naroży stropów chroniąc w ten sposób elementy budynku. W podobny sposób chroni się wystające krawędzie maszyn wykorzystywanych w zakładzie. Tak zamocowane pianki ochronne przeciwdziałają powstawaniu urazów ciała przy uderzeniu przez personel zakładu w krawędź.

Osłona naroża obniżonego stropu - wszystkodomagazynu.pl
Osłona krawędzi wystających elementów infrastruktury magazynowej - wszystkodomagazynu.pl
Osłona słupów regały magazynowego - wszystkodomagazynu.pl
Osłona krawędzi regału magazynowego wykorzystywanego do kompletacji zamówień - wszystkodomagazynu.pl

Ochrona wąskich krawędzi

Ten typ profili chroni przed uszkodzeniem wystające, wąskie krawędzie. Mocuje się je na nie, poprzez nałożenie. Pełnią one te same funkcje jak wcześniej omawiane osłony naroży. Dokonując zakupu osłony, należy zwrócić uwagę na szerokość krawędzi, na której będzie montowana pianka i dobranie odpowiadającego temu wymiarowi produktu. Osłony krawędzi często nie posiadają warstwy kleju, która występuje przy osłonach poliuretanowych powierzchni.

Ochrona powierzchni płaskich

Osłony poliuretanowe powierzchni płaskich mocowane na ścianach, obudowach maszyn, chronią je przed przypadkowymi uderzeniami, kompensując energię uderzenia i stanowiąc bufor bezpieczeństwa, który nie pozwala uszkodzić chronionej powierzchni. Dobrym przykładem zastosowania może być ochrona powierzchni ściany przed uszkodzeniem przez otwierane zbyt szeroko drzwi samochodu.

Ochrona rur

Osłony poliuretanowe rur mocuje się za pomocą warstwy klejowej. Ich dobór uzależniony jest od rozmiaru rury i średnicy profilu. 

Instalacja osłon piankowych

Instalacja profilu poliuretanowego - wszystkodomagazynu.plMontaż pianek ochronnych jest prosta i niewymagająca. W większości przypadków polega na zdjęciu folii ochronnej z warstwy samoprzylepnej i przyklejenie osłony na wybranej powierzchni. W przypadku profili krawędziowych najczęściej wystarczy ich nałożenie na wystającą krawędź, by zaczęły pełnić swoją funkcję ochronną.