Decydując o zakupie regałów półkowych, przeprowadź analizę swoich potrzeb i możliwości. Dzięki temu unikniesz nadmiernych wydatków ponoszonych na regały, ich transport, montaż czy zwrot i wymianę. Ten artykuł podpowie Ci krok po kroku, w jaki sposób wykonać taką analizę, na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć, by dokonać optymalnego zakupu regałów.

Co będziesz przechowywać na regale?

Nawet jeśli wiesz, co będziesz przechowywać na półkach regałów, umieszczonych w twoim sklepie, magazynie, zmierz i określ wielkość opakowania przechowywanego produktu. Najczęściej będziesz miał do czynienia ze zbiorczymi kartonami. Zmierz je. Jeśli regał półkowy ma przeznaczenie spożywcze i będą na nim przechowywane owoce w skrzyniach, dokonaj pomiaru skrzyń. Prócz wymiarów opakowania dokonaj zważenia reprezentatywnego opakowania produktu. Waga będzie potrzebna do określenia minimalnej nośności półki regału.

Powierzchnia pomieszczenia przeznaczona na lokalizację regałów

Organizując witrynę sklepową, zaplecze magazynowe, dokonaj dokładnych pomiarów powierzchni, jaką dysponujesz. Warto następnie wykonać poglądowy rysunek pomieszczenia i przy zachowaniu tej samej skali wrysować w niego planowany do zakupu regał półkowy. Do tego typu analizy niepotrzebne są drogie i skomplikowane programy komputerowe, wystarczy trochę dokładności i umiejętność posługiwania się miarką oraz linijką.

Pamiętaj o praktycznych aspektach wykorzystania regału

Przemyśl, w jaki sposób Ty lub Twoi współpracownicy będziecie korzystać z regału. Zastanów się nad ograniczeniami fizycznymi takimi jak zasięg ramion, zasięg wzroku. Wyobraź sobie, jak będzie wyglądało korzystanie z najwyższego poziomu regału. Czy kładąc, ściągając towar na najwyższą półkę, będziesz mógł to zrobić bezpiecznie i komfortowo? Podobne rozważania przeprowadź odnośnie składowania na najniższym poziomie.

Wolne korytarze transportowe

Zaprojektuj wolną przestrzeń potrzebną do transportu towaru przechowywanego na regale półkowym. Zbyt mały korytarz ograniczający możliwość manewrowania towarem i jego przewozem znacząco wydłuży czas obsługi logistycznej, zwiększy prawdopodobieństwo uszkodzenia towaru i samego regału. 

Różne produkt, różne wagi, różne poziomy składowania

Pracując z produktami o różnych gabarytach i różnych wagach rozplanuj ich lokalizację na odpowiednich poziomach. Jeśli transportujesz produkty przez przenoszenie ręczne, najcięższe produkty ulokuj na jednej ze środkowych półek. W ten sposób zminimalizujesz wysiłek kręgosłupa, który musiałby podnosić z niskiego poziomu ciężar lub też byłby przeciążany podczas ściągania towaru z wysokoło położonych półek z dodatkowym ryzykiem urazu głowy.
Jeśli jednak korzystasz z wózków transportowych, rozplanuj przechowywanie ciężkich produktów na najniższych poziomach, tak by szybko i łatwo móc ulokować je na wózku.

Wymogi przechowywania danych produktów a wybór typu półki regału

Być może pracujesz z produktami, które będą wymagały specyficznych warunków przechowywania. Zwróć wtedy uwagę na wybór regału, który będzie spełniał swoje zadanie prawidłowo i bezpiecznie w tych warunkach. W przypadku przechowywania żywności musisz pamiętać o takich właściwościach regału półkowego jak łatwość czyszczenia i dezynfekcji. Regały galwanizowane wyposażone w perforowane półki zapewnią znakomitą wentylację przechowywanej na nich żywności. Dzięki odporności na rdzewienie tego typu regał półkowy idealnie sprawdzi się jako regał ociekowy.

Warianty wypełnienia półek regałowych

Wypełnienia regałów półkowych mogą być bardzo różne. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane wypełnienie:

  • Płyta wiórowa,
  • blacha stalowa,
  • siatka stalowa,
  • stal perforowana,
  • stal gretingowa.

Przykłady zastosowań regałów półkowych