Wózki transportowe zostały stworzone po to, by ułatwiać życie. Dzięki nim oszczędzisz czas, jaki potrzebowałbyś na przeniesienie ręczne towaru. Dbasz o swoje zdrowie i to w wielu aspektach. Ograniczasz prawdopodobieństwo urazu przy transporcie przedmiotów ostrych, ciężki itd. Odciążasz kręgosłup swój i pracowników, minimalizując ryzyko kontuzji, często brzemiennej w skutkach. Należy w tym miejscu wspomnieć o obowiązku spełniania przepisów BHP, a od strony kadrowej zmniejszenie personelu pracowniczego z powodu zwolnień lekarskich związanych z dźwiganiem.

W zależności jednak od typu biznesu jaki prowadzisz, powinieneś zainteresować konkretnym rodzajem wózka transportowego.

Pracuję w biurze – wózki biurowe

Wózki biurowe charakteryzuje najczęściej lekka budowa, niewielkie rozmiary, łatwość manewrowania. Wykorzystywane są do dystrybucji poczty, transportu dokumentów do/z archiwum, przewozu materiałów biurowych.

Obsługa sal konferencyjnych

Organizując lub obsługując konferencje, będziesz prawdopodobnie potrzebować wózków wielopółkowych. Korzystając z nich, rozwieziesz uczestnikom konferencji materiały. Przed rozpoczęciem wózek transportowy może przydać się do przewiezienia specjalistycznego sprzętu, jaki jest niezbędny do przeprowadzenia prelekcji. Jeśli konieczna jest reorganizacja umeblowania sali konferencyjnej, zrobisz to szybko i sprawnie korzystając z wózków platformowych lub specjalistycznych wózków wspierający transport towarów płaskich przy przewożeniu stołów. Na potrzeby transportu cateringu przyda się wózek półkowych ze stali nierdzewnej, który jest dedykowany do przewozu żywności.

Lokale gastronomiczne

W przypadku transportu żywności higiena przewozu jest podstawą. Stąd rekomendowanym rozwiązaniem w tym przypadku są wózki transportowe ze stali nierdzewnej różnego typu. Mogą to być wózki kelnerskie, wózki platformowe, jezdne platformy i pojemniki jezdne.

Sklepy wielkoformatowe/wielobranżowe

W przypadku obsługi sklepów, w których sprzedawane są różnorodne produkty, najczęściej do transportu będziesz wykorzystywać rolkontenery i wózki paletowe. Pod pojęciem rolkontenera kryje się platforma zabudowana w części lub całkowicie siatką. Do cech charakterystycznych tego typu wózka należą wysokie burty, które chronią towar przed upadkiem z wózka.

Warsztaty

Wózki transportowe wykorzystywane w warsztacie będą posiadać zdecydowanie wyższą nośność niż te, z których korzystamy w biurze z oczywistych względów. Organizację pracy wspomogą wózki platformowe transportujące narzędzia i części zamienne. Warto zainteresować się także wózkiem dedykowanym do transportu kół/opon. W firmie, w której przechowywane są beczki np. z olejem, być może warto zainwestować w stelaż do transportu beczek.

Magazyny

W zależności od rodzaju i typu przechowanego towaru na magazynie będziemy wybierać z ogromnej gamy wózków transportowych. Z pewnością najczęściej wykorzystywać będziemy wózki paletowe tzw. paleciaki, wózki unoszące, wózki do transportu beczek, rolkontenery, a także wózki specjalizowane do transportu produktów podłużnych.