Wszyscy pracownicy warsztatu doceniają wagę narzędzi. Sprawa staje się jeszcze poważniejsza, gdy w trakcie prac jedno z nich ulegnie uszkodzeniu, zawieszając możliwość ukończenia zadania. Dlatego świadomość i potrzeba dbałości o narzędzia, organizacja ich przechowywania, czyszczenie powinna być wpojona w zakres obowiązków pracownika. Prawidłowa polityka narzędziowa potrafi przynieść szereg oszczędności czasowy i przede wszystkim ekonomicznych, wielokrotnie wydłużając czas użytkowania narzędzi.

Prawidłowe przechowywanie narzędzi organizuje i oszczędza czas

Zorganizowane przechowywanie narzędzi wywiera niebagatelne znaczenie na ergonomię pracy. Tworząc stanowisko pracy z narzędziami, powinieneś spełnić kilka warunków, które pozwolą Ci podnieść komfort pracy.

  1. Przechowuj narzędzia w suchym miejscu.
  2. Korzystaj z wieszaków i haków by wieszać narzędzia.
  3. Elektronarzędzia przechowuj w oryginalnych opakowaniach.
  4. Wykorzystuj saszetki z żelem krzemionkowym i inhibitory rdzy.
  5. Ustal lokalizację narzędzi tak, by mieć je wszystkie w zasięgu wzroku.
  6. Po zakończeniu pracy oczyść narzędzia przed ich odłożeniem.

Panele narzędziowe – czyli gdzie przechowywać narzędzia

Jednym z najlepszych sposobów na przechowywanie narzędzi jest wykorzystanie paneli narzędziowych często nazywanych pegboardami.

 

Korzystając z panelu, widzisz wszystkie narzędzia, możesz sięgnąć po nie bez ich przemieszczania. Nie tracisz czasu na otwieranie szuflad, przetrząsanie zawartości pojemników. Każde z narzędzi ma swoje łatwo dostępne miejsce.

Szafy narzędziowe – kontrola dostępu do posiadanych narzędzi

Szafy narzędziowe znakomicie sprawdzają się w większych warsztatach i zakładach, gdzie pracownicy posiadają pod swoją opieką bardziej wartościowe narzędzie. Mogą chronić powierzone im mienie, przechowując je w metalowych szafach narzędziowych.

Wnętrze szaf jest stosunkowo łatwo konfigurowalne. Często ich producenci udostępniają swoim klientom szereg wariantów tych mebli tak by, jak najściślej dopasować szafę do ich potrzeb. Szafa narzędziowa może więc posiadać panel narzędziowy, szuflady, półki, pojemniki przechowujące drobne akcesoria. Całe wnętrze zabezpieczone jest stalowymi drzwiami z zamkiem.

Pojemniki magazynowe na drobne przedmioty

Pojemniki spełniają dobrze swoją funkcję, wtedy gdy wykorzystywane są do przechowywania drobnych i jednolitych przedmiotów. Jeśli w jednym pojemniku będziesz przechowywać szereg różnych kluczy, wkrętów, śrubokrętów, w momencie, gdy będziesz chciał skorzystać z jednego z nich, pojawią się problemy z jego odnalezieniem. Pojemniki magazynowe w sposób szczegółowy pozwalają posortować akcesoria warsztatowe, a ich sztaplowanie dobrze organizuje dostęp do narzędzi.

Czyszczenie narzędzi

Po ciężkim dniu pracy faktycznie trudno jest zmobilizować się do zadbania o narzędzia. Jednak ich odpowiednie zakonserwowanie pozwoli znacząco przedłużyć ich żywotność. Zmniejszy koszty ewentualnego serwisu i pozwoli na szybszy start następnego dnia roboczego.


Większość narzędzi wystarczy oczyścić szmatką, by przywrócić je do poprzedniego stanu. Mocniej zabrudzone należy umyć wodą i osuszyć. Można też zabezpieczyć je preparatem typu WD-40, który delikatnie nasmaruje i zabezpieczy powierzchnie metalowe. Drewniane części narzędzi możesz oczyścić i zakonserwować szmatką nasączoną lekko olejem lnianym.


Elektronarzędzia po odłączeniu od zasilania możesz oczyścić z pyłu sprężonym powietrzem, a następnie przetrzyj je suchą szmatką. Ruchome części możesz posmarować olejem zalecanym przez producenta urządzenia.

 

źródła: 

  • materiały firmy AJ Produkty
  • lifehacker.com - How To Take Care of Your Tools -  Walter Glenn