Mnogość dostępnych na rynku urządzeń do składowania towarów sprawia, że wybór odpowiedniego regału magazynowego, może być trudnym zadaniem. Niniejszy poradnik ma na celu pomoc inwestorom w wyborze odpowiedniego regału do nowo wyposażanego obiektu magazynowego.

Regały magazynowe to urządzenia do składowania zapasów umożliwiające wielopoziomowe układanie jednostek ładunkowych. Przeznaczone są do składowania materiałów bezpośrednio na ich elementach konstrukcyjnych lub przy wykorzystaniu urządzeń pomocniczych, np. palet lub pojemników. Regały magazynowe są tylko jedną z wielu dostępnych możliwości składowania ładunków, jednak – ze względu na możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni – są najpopularniejszym wyposażeniem magazynowym.

Wybór odpowiedniego regału do magazynu zależy przede wszystkim od gabarytów zapasów, które będą na nim przechowywane. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżniamy więc następujące rodzaje regałów magazynowych:

 1. Regały półkowe do przechowywania ładunków w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych i transportowych,
 2. Regały paletowe do składowania zapasów umieszczonych na paletach,
 3. Regały wspornikowe do przechowywania elementów długich.

 

Regały półkowe

Regały magazynowe półkowe to zazwyczaj niskie konstrukcje, przeznaczone do obsługi ręcznej. Wykorzystuje się je do przechowywania ładunków małogabarytowych, składowanych w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych i transportowych. Znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w niedużych magazynach oraz wydzielonych strefach składowania ładunków małogabarytowych w magazynach kompletacyjnych.

Konstrukcje niektórych producentów umożliwiają instalację regałów półkowych w systemie wielopoziomowym, z wykorzystaniem podestów/antresol. Rozwiązanie takie może skutkować nawet dwu- lub trzykrotnie lepszym wykorzystaniem kubatury magazynu.

Więcej informacji: regały półkowe

 

Regały paletowe

Regały magazynowe paletowe – jak sama nazwa wskazuje – służą do przechowywania ładunków, składowanych na paletach. Podstawowym typem regałów paletowych są regały statyczne, rzędowe. Jest to najczęściej wykorzystywany w magazynach rodzaj regałów, który swoją popularność zawdzięcza:

 • prostej konstrukcji, na którą składa się pionowa rama oraz poziome belki (trawersy),
 • wynikająca z prostej konstrukcji stosunkowo niska cena,
 • szerokiemu wykorzystaniu w logistyce palet o ustandaryzowanych wymiarach.

Więcej informacji: regały paletowe

Ważną zaletą statycznych regałów paletowych jest bogate spektrum akcesoriów, dzięki czemu w prosty sposób można je dostosować do składowania także towarów niespaletyzowanych, jak np. beczki, szpule na kable, GitterBoxy, pojemniki z tworzywa czy opony.

Rosnące potrzeby rynku związane z optymalizacją wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz skracania czasu manipulowania ładunkiem w magazynie, zaskutkowały pojawieniem się bardziej skomplikowanych rozwiązań w zakresie magazynowania:

 • Regały wjezdne (drive-in / drive-through),
 • Regały przepływowe (grawitacyjne),
 • Regały wsuwne (push-back),
 • Regały przesuwne (dynamiczne / mobilne),
 • Regały satelitarne (wahadłowe).

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w publikacji: rodzaje regałów paletowych

 

Regały wspornikowe

Regały magazynowe wspornikowe przeznaczone są do składania długich elementów, których wymiary uniemożliwiają ich składowanie na ramowych regałach półkowych lub paletowych, gdzie gniazda składowania są jednoznacznie zwymiarowane. Dlatego też regały wspornikowe wykorzystuje się do magazynowania np.: rur i profili stalowych, arkuszy blachy, tarcicy, belek, mebli, płyt stolarskich itp. asortymentu.

Niewątpliwą zaletą regałów wspornikowych jest ich modułowa konstrukcja, która umożliwia budowę ciągów o dowolnej długości oraz łatwą i szybką zmianę wysokości poziomów składowania. Na jednym module regału wspornikowego można zainstalować ramiona o różnej długości, co umożliwia jednoczesne składowanie ładunków o zróżnicowanych gabarytach.

Więcej informacji: regały wspornikowe