Maty i wykładziny przemysłowe

Podstawowe funkcje mat i wykładzin przemysłowych to min. Działanie przeciwzmęczeniowe oraz kwestie poprawiające warunki BHP,  są niesamowicie istotne, chronią podłoże, narzędzia i produkty.  Ze względu na zastosowanie maty podzielić można na kilka grup, po krótce postaramy się opisać każdą z nich. Warto zwrócić uwagę czy wybierane maty posiadają klasy bezpieczeństwa pożarowego, co w kwestii BHP z pewnością jest istotne.

Maty przemysłowe dla środowiska suchego

Maty dla środowiska suchego powinny zminimalizować ryzyko poślizgnięcia oraz zredukować zmęczenie, podnieść komfort pracy i wydajność pracowników. Występują jako pojedyncze egzemplarze, zwijane „dywany” , mniejsze elementy w kształcie prostokąta /kwadratu lub moduły, dzięki którym zabudujemy większą powierzchnię.

Maty przemysłowe mogą być wyprodukowane z gąbki winylowej o wysokiej gęstości i zamkniętych porach.  Taka struktura zapewnia podstawowy komfort pracy w środowisku suchym, dodatkowo posiada właściwości  przeciwzmęczeniowe. Powierzchnia maty może być rowkowana, a to zapewni dobrą przyczepność i antypoślizgowość.  Mata powinna być na brzegach na tyle cienka, lub posiadać zabezpieczenia by zminimalizować ryzyko potknięcia.

Do wyboru mamy maty o małej, średniej i dużej intensywności użytkowania.

Drugim rodzajem na który z pewnością warto zwrócić uwagę jest mata wykonana z trwałej gumy. Powierzchnia maty może przypominać blachę ryflowaną, zapewnia dobrą przyczepność i właściwości antypoślizgowe. Ten rodzaj mat składa się z dwóch modułów, początkowego, który jednocześnie jest końcowym oraz środkowego, którym można wykańczać ciągi komunikacyjne, stanowiska przy maszynach itp.

Ten rodzaj mat jest odporny na większość środków chemicznych i wysokie temperatury. Maty wykończone są ze wszystkich stron skośnymi najazdami, co eliminuje ryzyko połknięcia. Elementy łączy się charakterystycznymi łącznikami tzw. Na „ptasi ogon” , co działa na podobnej zasadzie jak puzzle. Jest idealna do suchych pomieszczeń, łatwa w utrzymaniu czystości. Mata która nie zawiera silikonu będzie dobrym wyborem do lakierni samochodowej.

Do użytku bardzo intensywnego dobrym wyborem będzie wytrzymała, dwuwarstwowa mata, spód najczęściej wykonany będzie z pianki winylowej o dużej gęstości. Można spotkać się z określeniem RedStop, jest to technologia dzięki której mata nie przesuwa się po podłożu w trakcie użytkowania. Górna powierzchnia maty wykonana z grubej, odpornej na ścieranie warstwy PVC zapewni bardzo dobrą przyczepność.  Popularną grubością jest 19mm , ten rodzaj maty powinien mieć testy według norm EN 13501-1, klasyfikacji przeciwpożarowej Cfl-s2 .

Maty przemysłowe dla środowisk mokrych i zaolejonych

Maty przemysłowe dla środowiska mokrego powinny odprowadzać nadmiar płynów ze stanowiska pracy, a także zapobiegać poślizgnięciom.  Muszą być odporne na oleje i inne chemikalia, idealnie jeśli posiadają właściwości przeciwzmęczeniowe i antypoślizgowe.

Jednym z popularnych rozwiązań jest „dziurkowany dywanik” ( np. mata Sanitop) lub mata modułowa, warstwowa, odprowadzająca wodę ( np. Module).  Mata posiada otwory drenażowe odwadniające, wzniesione elementy powierzchni ułatwiające spływanie zanieczyszczeń.

Wykładzina oczywiście charakteryzuje się właściwościami przeciwzmęczeniowymi i antypoślizgowymi, stabilnie i mocno przylega do podłoża.

Modułowa mata robocza Module doskonale sprawdzi się na każdym podłożu. Wykonana jest z naturalnej gumy, niezwykle trwała i odporna powierzchnia sprawia, że mata idealnie nadaje się do środowisk przemysłowych.  Spód maty posiada wypustki, które skutecznie utrzymują matę w miejscu. Doskonałe właściwości odprowadzające wilgoć. Mata odciąża nogi i ramiona podczas pracy na stojąco. Ścięte krawędzie zmniejszają ryzyko potknięcia.

Często spotyka się również modularne płyty gumowe (zastosowanie w pomieszczeniach suchych i wilgotnych) . Dobrej jakości guma zapewnia wieloletnie użytkowanie. Maty łączone są ze sobą „na zakładkę”, brzegi mogą posiadać perforację jak w klockach lego.  Mata o wysokości 19mm przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia, ciekawym parametrem na który można trafić jest klasa antypoślizgowości (według norm DIN 51130 oraz BG-rule BGR 181).

Jednym z ciekawych rozwiązań, które można spotkać jest podest redukujący zmęczenie, stosowany z matą sorbcyjną, zabezpiecza  przed rozlaniem płynów poza stanowisko robocze. Wykonany z wysokiej jakości gumy nitrylowej, odpornej na działanie olejów przemysłowych.

Maty przemysłowe dla spawalnictwa

Maty dla przemysłu spawalniczego charakteryzują się odpornością dla gorących spadających iskier, powstających podczas spawania.  Materiał jaki sprawdzi się w tej roli to np. guma nitrylowa, 100% olejoodporna i o obniżonej palności, przystosowana do prac spawalniczych. Jeśli mata posiada otwory, znakomicie odprowadzi płyny oraz zapewni wentylację podłoża ułatwiając utrzymanie suchego, czystego miejsca pracy.

Maty i wykładziny antypoślizgowe dla pomieszczeń socjalnych

Ten rodzaj maty antypoślizgowych do pomieszczeń socjalnych takich jak łazienki, łaźnie, szatnie, przebieralnie, powierzchnie wokół basenów, czyli wszędzie tam, gdzie jest ślisko i mokro. Zapewnią powierzchnię antypoślizgową, na mokrej posadzce i wygodę dla bosych stóp użytkowników. Można tutaj zaliczyć również maty i wycierach wejściowe, układane przy drzwiach wejściowych.

W ofercie naszego sklepu dostępne są maty do warsztatów i stanowisk roboczych, odciążające, antypoślizgowe. Zachęcamy do zapoznania z ofertą.

www.wdm24.pl