MINIMALIZOWANIE RYZYKA ZAWODOWEGO OSÓB PRACUJĄCYCH W MAGAZYNIE Z WYKORZYSTANIEM TAŚM ODGRADZAJĄCYCH

Dokument oceny ryzyka zawodowego na stanowisku magazyniera jako jedno z wielu zagrożeń podaje upadki składowanych przedmiotów, poruszające się środki transportu ręcznego i mechanicznego, uderzenie przez przewożony wózkiem widłowym towar lub samo przewrócenie wózka. Jak znacząco ograniczyć możliwość wystąpienia tego typu zagrożeń? Stosować kasety z taśmami odgradzającymi lub słupki odgradzające.

Zagrożenie związane ze spadającymi przedmiotami, czy przewracającym się wózkiem widłowym, można minimalizować poprzez ogrodzenie i wyłączenie z użytkowania obszaru pracy wózka. Wyraźne zamknięcie korytarza transportowego taśmą ostrzegawczą uniemożliwi wstęp na zagrożony teren pracownikom, którzy nie są zaangażowani do danego działania operacyjnego.

Typy mobilnych systemów odgradzających

Dobry system odgradzający powinien spełniać następujące warunki:

  1. Musi być skuteczny – oznacza to, że jest dobrze widoczny i nie da się w sposób przypadkowy zignorować ostrzeżenia o zagrożeniu, o którym informuje.
  2. Jest mobilny – w łatwy sposób system odgradzający można przenosić i stosować w różnych miejscach hali magazynowej.
  3. Jego stosunek jakości do ceny jest atrakcyjny.

Wśród najpopularniejszych stosowanych w magazynach systemów odgradzających można wymienić kasety z taśmami rozwijanym lub rozstawiane słupki łączone rozwijanymi taśmami. W artykule postaramy się krótko scharakteryzować każdy z systemów. 

Kaseta z taśmą odgradzającą mocowana do regałów na magnesy

Kaseta z rozwijaną taśmą odgradzającą mocowana do regałów magazynowych za pomocą magnesów jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań przy zabezpieczaniu pracy wózkowego. Jej ogromnymi plusami są niewielkie rozmiary, łatwy montaż i mobilność. W zależności od ustalonej procedury operator wózka, może przewozić ze sobą dwa egzemplarze taśmy, by zamocować je na słupach regałów, odgradzając przestrzeń pracy z obu stron korytarza roboczego. Taśmy także mogą być rozlokowane w korytarzach komunikacyjnych, by w razie potrzeby operator wózka mógł do nich podejść i rozciągnąć je między słupami regałów magazynowych odgradzając dostęp. 

Montaż kaset zawierającej taśmę odbywa się poprzez przyłożenie jej tylnej części wyposażonej w magnesy do słupa regału lub dowolnego elementu stalowego. Końcówka taśmy rozwijanej, także wyposażona jest w magnes, który przyczepia się do słupa znajdującego się vis a vis regału. Wzór i kolor taśmy jest w pełni konfigurowalny, oczywiście najpopularniejszym jest kolor żółto-czarny.

Taśma odgradzająca z kasetą mocowaną na wkręty

Taśma odgradzająca, rozwijana różni się od swojej wersji z magnesami, wyłącznie sposobem montażu. Ze względu na to, że przytwierdzana jest do miejsc rozpoczynających obszar ogradzający wkrętami, charakteryzuje się dużo mniejszą mobilnością. Pozytywnymi aspektami tego sposobu montażu, jest utrudniona możliwość jej przeniesienia lub kradzieży. Produkt ten w każdej chwili jest gotowy do pracy i nie wymaga żadnych dodatkowych działań.

Opatentowany system zwijania taśm Tensator

Wszystkie wymienione w artykule systemy odgradzające wyposażone w taśmy posiadają opatentowane mechanizmy spowalniające zwijanie taśmy. W odróżnieniu od konkurencyjnych produktów, kasety i taśmy marki Tensator dbają o bezpieczeństwo użytkowników, którzy mogliby zostać uderzeni  przez zwolniony uchwyt ścienny taśmy, gdyby produkt nie posiadał wspomnianego zabezpieczenia.

Słupki odgradzające z taśmą rozwijaną i gumową podstawą do magazynów

Słupki odgradzające w odróżnieniu od kaset z taśmą charakteryzują się znacznie większymi gabarytami. Jednak ich niewątpliwym plusem jest brak konieczności montażu do istniejącej infrastruktury magazynowej. Wielkość odgradzanego obszaru zależna jest tylko wyłącznie od dystansu, w jakim będą rozstawione słupki i jest niezależna od szerokości dróg komunikacyjnych, jak to jest w przypadku kaset z taśmami. Zatem wygradzany obszar może mieć szerokość kilkudziesięciu centymetrów lub kilka metrów w zależności od długości taśmy, jaka jest zamontowana w słupku.

Słupki odgradzające z taśmą rozwijaną i gumową podstawą do magazynów

Gumowe podstawy stosowane w słupkach odgradzających Heavy Duty zapewniają wytrzymałość produktu, jak i bezpieczeństwo dla maszyn i wózków poruszających się po magazynie. Najazd na podstawę słupka jest nieszkodliwy, podstawa po „kolizji” wraca do swojego pierwotnego kształtu. Model Heavy Duty jest przeznaczony do wykorzystania wewnątrz hal produkcyjnych i magazynów. Jeśli istnieje potrzeba wykonywania odgrodzeń na zewnątrz, należy zastosować do tego celu słupki modelu Outdoor.

Słupki odgradzające wykorzystywane na zewnątrz – model Outdoor

W odróżnieniu od modelu Heavy Duty słupki Outdoor posiadają podstawę, którą należy wypełnić wodą lub piaskiem w celu ich stabilizacji. Produkt został wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, który jest odporny na promieniowanie UV, więc nie ulega odbarwieniom po naświetlaniu promieniami słonecznymi. Znakomicie znosi zmienne warunki pogodowe stąd nawet długie stosowanie na niezadaszonej przestrzeni zakładu, nie skraca żywotności produktu.

Wszystkie wymienione w artykule produkty dostępne są w naszym sklepie. W razie pytań i wątpliwości dotyczących produktów zapraszamy do kontaktu.