Środki ochrony osobistej

Środki ochrony osobistej obejmują sprzęt i akcesoria, których celem jest: ochrona nóg, rąk, głowy, twarzy, oczu, dróg oddechowych i słuchu pracownika. Mają za zadanie izolację całego organizmu pracownika lub szeroko pojętego określenia – użytkownika tego sprzętu, a także zabezpieczenie go przed upadkiem z wysokości, co w niektórych profesjach jest niezwykle istotne. Każda branża i stanowisko ma określone czynniki szkodliwe. Pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków bez ochron osobistych przewidzianych dla danego stanowiska pracy. O zabezpieczenia tego typu powinien zadbać pracodawca, środki ochrony przydzielane powinny być bezpłatnie. Sprzęt ochrony osobistej musi być używany zgodnie z przeznaczeniem i konserwowany według wskazań zawartych w instrukcji producenta, załączonej do każdego wyrobu. W obecnej sytuacji i zagrożeniu jakie stwarza pandemia i wirus Covid-19 okazuje się, że środki ochrony osobistej są niezbędne również dla nas, przy funkcjonowaniu w codziennych życiu i obowiązkach.

 

 

Nakaz noszenia maseczki

W Polsce w związku z panującą pandemią wprowadzono od 16.04.2020 nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych, wszędzie tam, gdzie spotkać możemy inne osoby. Temat wywołujący żywe dyskusje czym zakrywać, gdzie, jak długo i po co? Skoro początkowo mówiono, że nie trzeba, że tylko osoby chore i osoby tymi chory się opiekujące nosić powinny.

 

Dziś stanowisko Rządu i Państwowej Inspekcji Sanitarnej to zalecenie zasłaniania twarzy (nosa i ust) przez wszystkich. Ze względu na fakt, że część osób zarażenie Covid-19 przechodzi bezobjawowo, wprowadzono zalecenia by „zamaskowani” chodzili wszyscy. Ma to zmniejszyć ryzyko zakażenia osób w naszym otoczeniu, nie stanowi jednak ochrony dla nas. Jak to rozumieć? W zależności od tego jakiego rodzaju zakrycia twarzy i wykorzystanych materiałów użyjemy, środki te mają różny stopień przepuszczania kropelek, drobinek wody, a więc i tych, które mogą przenosić wirusa. Wdychając powietrze bez specjalnego sprzętu i filtrów i tak jest ryzyko zakażenia, ale na szczęście odpowiednio mniejsze.

Ze względu na fakt, że chodzi o zasłanianie twarzy, a nie używanie maseczek ze szczególnymi wymaganiami, opcji na zasłonięcie ust i nosa jest sporo. Użyć można chusty, szalika, apaszki, maseczki materiałowej i maseczki jednorazowej.
Obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży wymienionych wyżej, przyłbicy, maski albo maseczki owiązuje podczas przebywania m.in.: w miejscach ogólnodostępnych, w tym obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach, zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym, a także na terenie nieruchomości wspólnych.

Rozporządzenie zakłada również, że maseczek nie muszą nosić kierujący środkami publicznego transportu oraz osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach. Warunek! Zwolnienie z osłonięcia twarzy nie obejmuje osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów. W efekcie nowy obowiązek budzi bardzo dużo wątpliwości, zwłaszcza wśród pracodawców i prawników.*

Co z maseczkami? Zapewnić pracownikom czy nie?

Część radców prawnych uważa, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie maseczek pracownikom, którzy mają kontakt z spoza firmy tzn. wykonujące obowiązki zawodowe i służbowe wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów i klientów. W obecnej sytuacji pracodawca powinien zapewnić bezpieczne warunki pracy, konieczne jest zapewnienie, nie tylko płynów i/lub żeli do dezynfekcji rąk i jeśli trzeba powierzchni, rękawiczek, ale także maseczek wszędzie tam, gdzie jest to konieczne z uwagi na ryzyko zarażenia się wirusem.

 

Zasad i wymogów jest dość dużo, ale nie oznacza to, że nie możemy sobie z nimi poradzić.
Maseczki można zrobić samodzielnie (są nawet tutoriale na YT) , jeśli natomiast nie chcesz lub nie możesz wykonać samodzielnie takiej maseczki, możesz zakupić ją w sklepie internetowej. U nas dostępne są dwa rodzaje, bawełniana (dostępna tutaj) oraz jednorazowa (kliknij po maseczkę), dodatkowo płyn do dezynfekcji i przyłbicę.
Przyłbice dostępne są „od ręki” i nie są produktem z drukarki 3D, warto zaopatrzyć w nie swoich pracowników. W obecnej sytuacji ważne jest żeby zapewnić sobie i innym odpowiednią ochronę.
Maseczki jednorazowe trójwarstwowe stanowią lepszą ochronę niż maseczki bawełniane dlatego pojawiają się sugestie żeby dodatkowo uszyć kieszonkę na filtr, który można zrobić z worka do odkurzacza – minusem jest oddychanie, worek od odkurzacza, zmniejsza przepływ powietrza.
Chcesz zaopatrzyć swoich pracowników i siebie w środki ochrony? Zapraszamy do zamówień na stronie lub do kontakt mailowego.