Aktualnie wiele zakładów wulkanizacji lub warsztatów samochodowych, chcąc przyciągnąć klientów, oferuje odbiór przesyłki z oponami od kuriera z konkretnego sklepu internetowego. Można również bezpłatnie przechować u nich drugi komplet kół / opon. Osoby pracujące w branży powinny wiedzieć i zadbać o to by Twoje opony były przechowywane w odpowiedni sposób.
A co w przypadku kiedy opony przechowujesz w dom? Czy wiesz co może wpłynąć na szybsze "starzenie" opony i jaka jest różnica w przechowywaniu opon na felgach i bez?
 

Ważne jest przygotowanie opony do przechowywania.


Opona (jak wszyscy wiedzą) wykonana jest z gumy, a na gumę szkodliwy wpływ mają wszelkie chemikalia. To, co jest potrzebne w warsztacie, niekoniecznie będzie miało pozytywny wpływ na oponę, dlatego przed sezonowym przechowywaniem ważne jest umycie opon. Ogromnym plusem tego zabiegu jest fakt, że nie potrzebujemy jakiś specjalnych akcesoriów i środków, wystarczy szampon samochodowy i myjka ciśnieniowa-najlepiej z ciepłą, letnią wodą. Umyte koło należy dokładnie opłukać z piany. Po takich zbiegach łatwiej będzie ocenić stan opony, uszkodzenia, jakie powstały w trakcie użytkowania często są niewidoczne pod warstwą brudu. Opony powinny wyschnąć, nie przechowujemy wilgotnych opon, oczywiście możesz je osuszyć. Zalecane jest również zabezpieczenie (konserwacja) przed przechowywaniem, specjalnymi środkami, dotyczy to zarówno opony, jak i felgi. Produkty nie są uniwersalne więc zwróć uwagę co i jak stosujesz. Przyjęło się, że opony letnie mamy na alufelgach, zimowe felgach stalowych. te pierwsze wymagają większej uwagi i precyzji przy czyszczeniu i przechowywaniu.


Czy są optymalne warunki do przechowywania opon?

Tak są, najważniejsze to unikanie bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi i nadmierna wilgoć. Wspomniane wcześniej rozpuszczalniki i inne produkty ropopodobne lepiej trzymać z dala. Byłoby dobrze, gdyby opony spakowane były do specjalnych pokrowców, a nie do foliowych worków.
 

Przechowujemy z felgami czy bez?


To zależy od użytkownika, ważne, by przestrzegać kilku zasad.

Opony bez felg nie powinny być wieszane, optymalną pozycją będzie ustawienie pionowe, na bieżniku, należy jednak pamiętać, by co jakiś czas oponę odwrócić, nie powinna cały sezon stać w jednej pozycji. Może to wpłynąć na jej odkształcenie, a tego chcemy uniknąć. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie ich na stojaku (znajdziecie je w naszym asortymencie), dzięki temu nie obciążamy opony w jednym punkcie, z pewnością należy unikać również wieszania, nie będzie to dobre dla opony bez felgi. Zawieszenie na specjalnych hakach zda egzamin przy przechowywaniu całych kół, to samo dotyczy ustawienia na stojaku. Pełne koła można ułożyć poziomo na sobie, czasami sugeruje się zmniejszenie ciśnienia w kole, by felgi opierały się na sobie. Zdecydowanie odradza się przechowywania kół w pozycji pionowej, ciężar felgi może mieć negatywny wpływ na oponę, guma zwyczajnie może się odkształcić.

Warto zastanowić się, w jaki sposób przechowywane są nasze koła i jeśli widzimy jakieś nieprawidłowości, zmienić to jak najszybciej. Koła muszą być elementem, który będzie bezwzględnie sprawny. Niewielkim kosztem możemy zadbać o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu.

Koniecznie zapoznajcie się z naszym asortymentem.