Regały półkowe, magazynowe i do archiwum

Regały półkowe nie sprawdzą się wszędzie, ale jeśli szukasz produktu, który wykorzystasz w domowym warsztacie, spiżarni lub archiwum to będzie to strzał w 10! Magazyny gdzie przechowywane są mniejsze i niezbyt ciężkie produkty również można przechowywać na regałach półkowych. Regał wykonany ze stali nierdzewnej będzie odpowiedni dla chłodni i miejsc związanych z działalnością spożywczą. 

Czym się kierować przy wyborze? Czy cena ma znaczenie?

Zastanów się co będzie na regałach przechowywane, to ważne, ponieważ na tym etapie wybierasz materiał z jakiego wykonane będą regały i rodzaj półek.  Wybór jest całkiem spory. Regały skręcane czy wtykowe, galwanizowane, malowane proszkowo, a może regały ze stali nierdzewnej? Półka metalowa pełna, perforowana, z płyty, a do tego ze wzmocnieniem czy bez? Kiedy już zdecydujesz co będzie na nich przechowywane, kolejny krok to ilość towaru, a za tym jaką przestrzenią dysponujesz i jakie parametry regału będą dla Ciebie optymalne.
Regały półkowe nie muszą kosztować milionów, ale mocniejsza konstrukcja i większa nośność będzie oczywiście kosztować odpowiednio więcej.

Regały półkowe – zalety, co zyskujesz

    • możliwość regulowania wysokości półek – większość modeli posiada perforację na ramie/nogach, więc to użytkownik decyduje na którym poziomie i jak mają zostać zamocowane półki.
    • estetyczny wygląd – regały równo ustawione, do tego pomalowane proszkowo np. na biało mogą być nie tylko elementem służącym do magazynowania i przechowywania, ale również dekoracją, dopełnieniem pomieszczenia które urządzasz.
    • Stabilna konstrukcja – ramy z mocnych kątowników, odpowiednio opisane obciążenia, wzmocnienia pod półkami (jeśli są potrzebne).
    • Odporność na duże obciążenia – jeśli nie przekraczamy obciążeń wskazanych przez producenta
    • możliwość dopasowania wymiarów do indywidualnych potrzeb – zazwyczaj podane są konkretne parametry , a do nich przypisana cena. Producenci coraz częściej decydują się wyjść poza oferowany schemat i oferują przygotowanie produktu, zgodnie z wytycznymi

Regały półkowe – charakterystyka techniczna

Konstrukcja regałów oparta jest na pionowych ramach nośnych, wykonanych z profili giętych (zimnogiętych). Półki tzw. panelowe z możliwością mocowania na różnych poziomach – regulacja na ramie nośnej, najczęściej otwory znajdują się w odstępach co 33mm, ale nie jest to reguła. Warto zwrócić uwagę czy brzegi półek są zagięte, wpływa to na ich wytrzymałość i nośność. Regały dzięki perforacji można łączyć/skręcać ze sobą, tworząc długie ciągi. Spotkać można wzmocnienia na tyle regału (stężenia krzyżowe)  oraz pod półkami.

Regały półkowe, magazynowe i do archiwum