Osobom, które mocno siedzą w temacie i sprawdzają nowinki technologiczne firmy Boston Dynamics przedstawiać z pewnością nie trzeba. Osobom, które trafiły do nas by dopiero zgłębiać wiedzę w tym temacie „przedstawimy” Boston Dynamics w kilku zdaniach. Jest to firma zajmująca się automatyką i robotyką, a dokładniej projektowaniem robotów przeznaczonych na armii amerykańskiej. Siedziba firmy znajduje się w Walltham w Massachusetts,a założono ją w 1992 roku przez Marca Raiberta, Członka Narodowej Akademii Inżynierii. W okresie 13 grudnia 2013 do czerwca 2017 roku w posiadaniu Google X, od 8 czerwca 2017 roku ogłoszono sprzedaż do SoftBank Group, Japońskiemu gigantowi w dziedzinie technologii.

Produktem dedykowanym dla amerykańskiej armii, fundowanym przez DARPA jest BigDog*, niestety ze względu na hałas w trakcie pracy, projekt został zawieszony. BigDog to prawdziwy kozak wśród robotów, poruszał się na 4 kończynach, miał dotrzymać kroku żołnierzowi poruszającemu się z prędkością do 6,4 km/h, robot mógł unieść 150 kg i poruszać się po terenie o nachyleniu do 35 stopni. NICE!

My zajmiemy się dziś Robot Handle, czyli mechanizmowi, który na pierwszy rzut oka przypomina żurawia (chyba, że macie inne skojarzenia). Znacie powiedzenie „jak słoń w składzie porcelany” ? Patrząc na Robota Handle nawet Wam do głowy nie przyjdzie żeby powiedzieć to głośno. Obserwując robota pierwszy, a w zasadzie każdy kolejny raz, będziesz pod wrażeniem zwinności i precyzji ruchu, balansem przy przejazdach z towarem i bez. Robot porusza się na dwóch nogach, zakończonych kołami. Korzystając z aktywnego systemu przeciwwagi Handle może podnosić i przenosić pakunki o wadze do 30 kg. Jego konstrukcja pozwala na realizację zadań związanych z paletami, rozładunkiem ciężarówek w magazynie. Konstrukcja Handle łączy dynamikę, równowagę i mobilne właściwości manipulacyjne wykorzystane przy budowie robotów czworonożnych lub humanoidalnych, a w znacznie uproszczonym systemie. We funkcjonowaniu w magazynie pomaga uchwyt z inteligentnymi systemami wizji, które pozwalają robotowi na podnoszenie i układanie pudeł na paletach o głębokości do 1,5 m. Przenoszenie i układanie opakowań o regularnych kształtach to dla tego robota przysłowiowa bułka z masłem. Boston Dynamics wyprzedza swoją konkurencję, a ich projekty zaskakują. Robot Handle i Boston Dynamics z pewnością odgrywać będą ogromną rolę w automatyzacji magazynów.