Czym są sorbenty? Sorbenty, czyli materiały absorbujące ciecze wykonane z tworzyw naturalnych lub sztucznych to jedno z podstawowych narzędzi zapobiegania wyciekom i skażeniu środowiska groźnymi substancjami ciekłymi. Stosowane najczęściej przez strażaków, ale obecne pojawiają się także na wyposażeniu zakładów pracujących przy użyciu niebezpiecznych substancji sorbenty są materiałami niepalnymi, o bardzo wysokiej chłonności zarówno wody, jak i substancji oleistych.

Wycieki sybstancji chemicnych to nie tylko problem przedsiębiorstwa, przy większych wyciekach to ogrmony problem ekologiczny.  Wycieki mogą spowodować w zakładzie zniszczenia oraz zanieczyszczenie środowiska. Dla ochrony wwyposażenia, środowiska i pracowników, przed niebezpiecznymi skutkami rozlewów, wskazane jest mieć na wyposażeniu odpowiedni sorbent.

Sorbenty i środki absorpcyjne - działanie

Środki absorpcyjne mają wchłaniać chemikalia, pozostawiając czystą, wolną od skażeń powierzchnię. Sorbenty używane śa tam, gdzie wyciek szkodliwych sybstancji może się pojawić. Przydatne na stacjach paliw, warsztatach samochodowych, obiektach przemysłowych, gdzie stosowane są substancje płynne niebezpieczne.

Rodzaje:

Wśród produktów absorpcyjnych są do wyboru produkty, które różnią się od siebie kształtem i kolorem. Kolor sorbentu oznacza rodzaj wchłanianych chemikaliów:

  • kolor szary - wchłania wodę, oleje, płyny przemysłowe, wszelkie substancje nieagresywne ✖
  • kolor niebieski - wchłania oleje, produkty ropopochodne,  
  • kolor żółty - wchłania substancje agresywne i niezidentyfikowane.

 

Rodzaje sorbentów, ze względu na kształt:

  • MATA CHŁONNA

Posiada trwałą, nieprzepuszczalną powłokę, dzięki czemu nadaje się do stosowania przy ryzyku rozlania cieczy agresywnych, w tym cieczy ropopochodnych oraz glikoli. Wsytępują w formie mat okrągłych (pod beczki), cięta (jak ręczniki papierowe) oraz na rolce. Ważne żeby zwrócić uwagę czy maty posiadają certyfikat.

 

  • SORBENT SYPKI

Przeznaczony do usuwania z podłoża wszelkich rozlanych substancji ciekłych, takich jak: oleje, paliwa, tłuszcze, smary, woda i substancje ropopochodne. Doskonałe do usuwanie skutków wycieku wszelkich substancji płynnych, skutków wypadków drogowych.

 

  • RĘKAW SORBENTOWY

To ciąg tworzywa, wykonany z bardzo mocnej włókniny i wypełniony chłonnym sorbentem. Przeznaczony do wygrodzenia stref wycieku i ograniczania w ten sposób skali rozlewu cieczy szkodliwych. Idealny do zatrzymania i ograniczenia wycieków spod maszyn, nieszczelnych pojemników, beczek i przewodów hydraulicznych.

 

  • SKRZYNIE DO SORBENTU

Stosowane do przechowywania materiałów sypkich (takich jak: żwir, piasek, sól czy sorbent), materiałów chemicznych, sprzętu do usuwania wycieków, kamizelek ratunkowych, narzędzi ogrodniczych, sorbentów polipropylenowych czy odpadów niebezpiecznych.

Sorbenty i środki absorpcyjne zestaw

Jeśli szukasz dodatkowych sposobów na bezpieczne przechowywanie sybstancji płynnych, zachęcam do przeczytania o wannach wychwytowych.