Szafa warsztatowa to idealne uzupełnienie wyposażenia warsztatu, jeśli zależy Ci na porządku. Dotyczy to małego, domowego zaplecza i dużego zakładu. Jak z każdym elementem wyposażenia ważne jest by była odpowiednio dobrana, a wszystko zależy od tego co chcesz w szafie przechowywać. Pomimo, że to szafa, wybór często prosty nie jest.

Szafa narzędziowa do twojego warsztatu, czyli aranżacja wnętrz

Szafka na narzędzia to nie tylko schowek, to także element wystroju twojego warsztatu. Część osób wzruszy ramionami i powie „mało mnie to interesuje, po prostu ma być, a jedyny warunek to np. zamknięcie na klucz”. Pozostali będą się bardziej przejmować, wielkość, kolor, rodzaj zamka i wygląd klamki, a może bardziej nowocześnie i lepszym wyborem będzie zamek cyfrowy? Warsztat osoby prowadzącej działalność czy ten domowy – ważne jest żeby było schludnie, bezpiecznie, a przy okazji utrzymując spójną stylistykę wnętrza. Ważne jest również jaką powierzchnią dysponujemy, od tego zależeć będzie wybrany rozmiar szafy.

Szafki narzędziowe mogą być podwieszane, na kółkach lub po prostu stacjonarne, ustawione na posadzce.

 

 

 

 

 

 

 

Szafka na narzędzia wisząca:

ze względu na umieszczenie musi być mniejsza, lżejsza, często przekłada się to na jej głębokość. Szafki wiszące nie będą tak głębokie jak szafy ustawiane na podłożu. W zasadzie można tą różnicę dostrzec również w szafkach kuchennych. Płytkie szafy wiszące to również łatwiejszy dostęp do przechowywanych w nich przedmiotów.

 

 

 

 

Szafka narzędziowa na kółkach:

może nie są tanie, ale nadają się do „zadań specjalnych”. Mobilne, mogą spełniają funkcję dostawki do stołu warsztatowego lub kontenerka, jeśli nie są zbyt wysokie. Większe produkty, wielkości szafy będą oczywiście bardziej pojemne, a ich przemieszczanie będzie dużo prostsze. Kupując dużą szafę, warto zastanowić się czy opcja mobilna jest niezbędna.

 

 

 

 

Szafa narzędziowa stojąca:

klasyk, czyli duża szafa metalowa bez opcji jazdy na kółkach. Może być z wyposażeniem lub bez, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości półek. Jeśli ma być solidna to raczej wykonana z metalu, malowana proszkowo.

Metalowa szafka narzędziowa – czy to jedyna opcja?

Zdecydowana większość produktów to szafki metalowe. Solidne, mocne, zamykane na klucz, nie jest to jednak jedyna opcja jakieś można szukać.

Aluminium:

wykorzystywane do lżejszych mebli warsztatowych, najczęściej tych mobilnych. Są trwałe, jeśli dobrze wykonane to wcale nie muszę odbiegać od szafek stalowych, dużym atutem jest odporność na korozję.

Stal:

materiał mocny i stosunkowo niedrogi, ale podatny na korozję i ciężki. Decydując się na ten materiał upewnić się należy, że szafa w całości malowana jest proszkowo. Dzięki temu szafa będzie dłużej odporna na rdzę.

Tworzywa sztuczne:

materiały raczej dziś rzadko spotykane w postaci szafki narzędziowej.

Szafka narzędziowa z wyposażeniem? Może lepiej wybrać pustą?

Zależy co w szafce będzie przechowywane, jeśli duża ilość narzędzi, klucze, śruby itp. najlepsza będzie szafa z wyposażeniem. Szuflady, półki, panel narzędziowy pozwolą zachować porządek i ułatwią segregowanie narzędzi. Wielu producentów proponuje gotowe zestawy, plusem jest, że każde narzędzie ma swoje miejsce. Jeśli decydować się na szafkę narzędziową dodatkowo z narzędziami….. nie polecamy. Narzędzie proponowane w takich zestawach bardzo często są kiepskiej jakości, a za chwilę i tak będzie trzeba wymienić lub dokupić lepsze elementy wyposażenia.

Wózek narzędziowy i kontenerek dla majsterkowicza

Wózek narzędziowy i kontenerek warsztatowy to w zasadzie dwa podobne elementy wyposażenia warsztatu. Podobne, ale jednak inne. Pod hasłem wózki narzędziowe lub warsztatowe znaleźć można niezabudowane wózki z przynajmniej dwoma półkami oraz małą szafki narzędziowe, z szafkami, szufladami i na kółkach, często z uchwytem mocowanym z jednej strony, by jej przezywanie było łatwiejsze. Warto zwrócić uwagę czy kontenerek/szafka taki uchwyt posiadają . Trochę wprowadzające w błąd. Z technicznego punktu widzenia – różnice są. Zależy jak na to spojrzeć. Klasyczna szafka warsztatowa na kółkach może mieć mniejsze kółka i więcej przestrzeni ładunkowej.