Zanim zaopatrzysz swój zakład w stół warsztatowy, wypisz szczegółowo cechy, jakimi powinien się on charakteryzować, tak by mógł spełnić potrzeby Twoje i pracowników. Bez takiej analizy wybór stołu będzie trudny lub niemożliwy. Aby kupić najlepszy, dokładnie określ swoje potrzeby, poniższy artykuł pomoże Ci w tym wyborze.

Zacznijmy od tego Co to jest stół warsztatowy ?

Stół warsztatowy to solidny, mocny stół przy którym wykonywana jest praca ręczna.

Pojęcie dość szerokie, ale to dlatego, że do tej grupy zaliczyć można małe ławki jubilerskie, a także ogromne stoły używane np. przez producentów schodów lub innych dużych konstrukcji.

Pytania podstawowe

Zacznij od odpowiedzi na najprostsze pytania:
• Z jakimi materiałami będziesz pracować na stole, czy to będzie obróbka metalu, drewna, inna?
• Czy stół warsztatowy powinien być stacjonarny, czy przenośny?
• Jak dużych rozmiarów produkty będą obrabiane na stole?
• Czy potrzebujesz imadła, bądź innych narzędzi na stanowisku pracy?

Typy stołów warsztatowych

Każdy z typów stołów warsztatowych odpowiada określonym zastosowaniom. Sprawdź, jakie są cechy charakterystyczne wymienionych typów:
Stolarski stół warsztatowy - blat stołu wykonany jest z twardego drewna, może to być np. buk, a jego grubość bardzo często przekracza 30 mm. Często posiada systemowe otwory umożliwiające łatwy montaż akcesoriów, jest olejowany.
Garażowy stół warsztatowy – najpopularniejszy model stołu, bardzo często musi spełniać wiele funkcji, stąd ważne jest jego wyposażenie. Dołączane są do niego szuflady, półki lub panele narzędziowe (pegboard).
Mobilny stół warsztatowy – właściciel mobilnego stołu może cieszyć się większą dostępną powierzchnią pracy i elastycznością. Jeśli pracujesz często poza budynkiem warsztatu, mobilny stół będzie dla Ciebie znakomitym wyborem. Znakomicie sprawdzi się na placu budowy, gdzie bez zbędnych trudności może być przenoszony z jednego pomieszczenia do drugiego.
Stół serwisu/montażu elektronicznego – tego typu stołu będą wyposażone w szereg udogodnień związanych z dostępem do zasilania. Prócz głównego wyłącznika zasilania, będzie posiadał dodatkowe gniazda zasilające, stacje robocze lutownicze, stanowiska antystatyczne.
Przemysłowe stoły warsztatowe – Stoły przeznaczone do zastosowań przemysłowych cechują się szczególnie dużą nośnością i wytrzymałością. Ich wyposażenie może być podobne do stołów wykorzystywanych w mniejszych firmach warsztatowych, jednak skala i masowość produkcji wymaga od nich znacznego podwyższenia parametrów obciążenia, wymiarów, wytrzymałości itp.

Rozmiar ma znaczenie

Szerokość stołu warsztatowego decyduje o komforcie pracy. Jednak nie myśl, że im większy stół, tym lepiej wykonasz swoją pracę. Oczywiście możesz zakupić stół w dowolnym rozmiarze, jednak optymalne wymiary będzie miał tylko jeden. Wcześniej dokładnie zmierz pomieszczenie, w którym ma on być ustawiony. Wybierz miejsce lokalizacji, pamiętaj o zachowaniu wolnej przestrzeni na przejścia i swobodny dostęp do szaf magazynowych, regałów.
Zakup stołu roboczego zbyt szerokiego nie ma sensu z prostego ekonomicznego względu. Ogromny stół roboczy nie będzie wykorzystany, gdyż tylko część jego blatu będziesz użytkować, dodatkowo jego rozmiar będzie zabierał przestrzeń warsztatu.
Dobór wysokości stoły roboczego także ma duże znaczenie. Stoły niższe i o niezmiennej wysokości są zdecydowanie tańsze, jednak komfort pracy przy nich jest zaniżony. Stoły robocze o regulowanej wysokości są doskonałym rozwiązaniem dla warsztatów, w których pracuje wiele osób. Przy tak wyposażonym warsztacie, bez względu jak wysoki jest pracownik, możliwość dostosowania wysokości stołu warsztatowego pozwoli na wygodę o komfort pracownika.

Powierzchnia stołu warsztatowego

Wybór materiału, z którego wykonany jest blat stołu roboczego to kolejna cecha, na którą musisz zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.
Blat z płyty wiórowej – tego typu powierzchnia to popularne i tanie rozwiązanie. Jednak wytrzymałość powierzchni tego stołu jest dużo niższa od pozostałych pokryć blatu. Często sprasowane i poddane obróbce ciśnienia i temperatury wióry z dodatkiem żywic pokrywane są cienką warstwą laminatu, który ułatwia czyszczenie i pielęgnację blatu.
Blat drewniany – drewniane blaty są jednymi z najmocniejszych. W zależności od drewna, z jakiego zostały wykonane, są odporne na zarysowania, uderzenia i oddziaływanie temperaturą. Stolarskie stoły warsztatowe wykonuje się bardzo często z buku o grubym i solidnym blacie. Takie stoły robocze idealnie nadają się do montażu, napraw i konserwacji.
Blat z plastiku/laminatu – stoły robocze wyposażone w tego typu blaty są lekkie, tanie, nie przewodzą prądu elektrycznego. Z tego względu często wykorzystywane są do pracy z urządzeniami elektrycznymi. Ich powłoka jest trwała i odporna na zadrapania i plamy. Wybierz właśnie ten typ blatu, jeśli zajmujesz się pracą nad montażem/serwisem urządzeń RTV/AGD lub pakowaniem.
Blat stalowy – blaty stalowe są najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe. Z pewnością będą długo służyć, nawet przy intensywnej eksploatacji. Są idealnym rozwiązaniem, gdy pracujesz na ciężkich materiałach. 

Akcesoria stołu warsztatowego

Jeśli już określiłeś podstawę, jaką jest wybór stołu roboczego, powinieneś zastanowić się nad doborem odpowiedniego zestawu akcesoriów, jakie jeszcze bardziej podniosą komfort Twojej pracy i pozwolą szybko i bez problemów realizować zadania.
Podręczne narzędzia niezbędne do wykonywania prac, możesz przechowywać w szufladach lub na półkach, szafkach zintegrowanych ze stołem roboczym. Pamiętaj, że przy wielogodzinnej pracy, następuje znużenie i zmęczenie ciała, a przy nieprawidłowej postawie i niedobranym właściwie krześle warsztatowym będziesz odczuwać odrętwienie i ból. Dobierz właściwie stołek przemysłowy, który pozwoli Ci na wygodną pracę i jednocześnie nie będzie krępował Twoich ruchów.
Znakomitym rozwiązaniem na przechowywanie narzędzi są panele narzędziowe, które zamontowane na stole warsztatowym eksponują ją bezpośrednio, bez konieczności przeszukiwania szuflad, pojemników.
Bardzo dobrym rozwiązaniem montowanym do stołów roboczych są szyny pozwalające na mocowanie plastikowych pojemników do przechowywania drobnych części zamiennych, które będą służyć Ci do montażu. Dostęp do posortowanych i konfekcjonowanych części jest wtedy szybki i łatwy.

 

 

źródło: Best Woodworking & Garage Workbench Review - reviewertips.com